انتخاب وکیل

 

انتخاب وکیل یکی از مهم ترین کارهایی است که در مورد پرونده EB-5 باید به آن توجه کنید.


یک وکیل در آمریکا به طور معمول پروانه وکالت خود را پس از پایان تحصیلات دانشگاهی و موفقیت در امتحان کانون وکلا، از ایالت محل فعالیت خود دریافت می کند. در آمریکا بخشی از قوانین ایالتی است و برخی قوانین فدرال است که در همه ایالت ها یکسان است.
به طور مثال قوانین رانندگی و یا قوانین مربوط به املاک ایالتی است و این قوانین می تواند در ایالت های مختلف آمریکا تفاوت هایی با هم داشته باشد ولی برخی از قوانین مثل امور مهاجرت قوانین فدرال است و در تمام 50 ایالت آمریکا یکسان است.

وقتی یک نفر از ایالت کالیفرنیا پروانه وکالت دریافت می کند بدین معنی است که هم می تواند در مورد قوانین ایالتی در دادگاه های ایالت کالیفرنیا کار وکالت انجام بدهد و هم می تواند در امور فدرال در دادگاه ها یا سازمانهای دولتی مربوطه، کار وکالت افراد را بر عهده داشته باشد.

پس اولین موضوع این است که مطمئن شوید که شخصی که قرار است کار شما را برای انجام موضوع مهمی مثل مهاجرت از طریق سرمایه گذاری بر عهده بگیرد وکیل است و پروانه معتبر وکالت دارد. این موضوع مثل این است که شما برای انجام امور پزشکی تان با یک پزشک دارای مجوز نظام پزشکی کار کنید یا با کسی که پروانه پزشکی ندارد ولی می گوید که در کار پزشکی تبحر دارد.

کار با یک وکیل بدلیل مسئولیت هایی که او در برابر قانون دارد و نظارتی که بر فعالیت او انجام می شود ، ضمانت اجرایی بیشتری دارد.

بررسی این که یک نفر وکیل هست یا خیر هم ساده است. کافی است به وب سایت کانون وکلای ایالت محل فعالیت او مراجعه کنید و اسم او را در قسمت جستجو وارد کنید. مثلا اگر محل فعالیت وکیل مورد نظر شما در ایالت کالیفرنیا است به آدرسhttp://www.calbar.org مراجعه کنید و نام او را در قسمت جستجو وارد کنید، اطلاعات مفیدی را به دست خواهید آورد. این که وکیل مورد نظر از چه زمانی وکالت می کند، کجا تحصیل کرده است و این که پروانه وکالتش فعال و معتبر است یا خیر و آیا شکایتی بر علیه او مطرح شده و یا سابقه فعالیتی بر خلاف مقررات کانون وکلا داشته است یا خیر.


نکته دوم این است که آیا فقط وکیل بودن کافی است؟ شما هم حتما تایید می کنید که خیر. تخصص در موضوع و تجربه است که وکلا را با هم متفاوت می کند. یک وکیل در امور مهاجرت کار می کند ، وکیل دیگری در زمینه خانواده کار می کند و وکیل دیگری را می بینید که در زمینه امور املاک، پرونده قبول می کند. دلیل آن این است که به دلیل گسترده بودن موضوعات، یک وکیل برای موفقیت، روی بخشی از قوانین تمرکز می کند.


در مورد EB-5 فقط وکیل مهاجرت بودن برای موفقیت کافی نیست. وکلایی که در زمینه EB-5 دارای تخصص و تجربه هستند معمولا عضو سازمان وکلای امور مهاجرت آمریکا American Immigration Lawyers Association که مخفف آن AILA است، هستند و دائما در سمینارها و انجمن های تخصصی EB-5 حضور دارند که در آن جلسات، مدیران و مسولین سازمان های دولتی، مراکز منطقه ای هم حضور می یابند و این وکلا در جریان آخرین اطلاعات و اخبار و روش های موثر در موفقیت پرونده هایشان قرار می گیرند.


پس تا اینجا اولین نکته اطمینان از وکیل بودن شخص و دومین نکته اینکه وکیل دارای تخصص در زمینه EB-5 باشد.


توجه به دو نکته اول برای همه متقاضیان لازم است ولی نکته سوم ویژه متقاضیان ایرانی است و آن اینکه وکیل علاوه بر دانش و تخصص لازم در زمینه EB-5 باید تجربه انجام پرونده های متقاضیان ایرانی را هم داشته باشد. در دیگر مطالب مندرج در وب سایت ماhttp://www.eb5farsi.com در مورد ویژگی های پرونده های EB-5 متقاضیان ایرانی و حساسیت هایی که در آن هست مطالبی آمده است ولی در اینجا به همین مقدار اشاره کنیم که نداشتن تجربه در زمینه پرونده متقاضیان ایرانی می تواند باعث اشتباهاتی در زمینه تکمیل مدارک مورد نیاز پرونده شود و نتیجه آن را خراب کند.


چهارمین نکته اینکه وکیل بعنوان یک فرد معتمد شما قرار است از روز اول تمام مراحل پرونده را تا گرفتن اقامت دائمی به انجام برساند. در این مراحلباید با شرکتی که شما در آن سرمایه گذاری می کنید دائما مذاکرات ومکاتبات انجام شود و همین طور با ادارات دولتی مثل اداره مهاجرت، وزارت امور خارجه و سفارت مکاتبه شود. در تمام این مراحل لازم است شما بتوانید مرتبا با وکیلتان در تماس باشید. پس باید بتوانید با او راحت صحبت کنید و یک درک و تفاهم متقابل داشته باشید. اگر مثلا شما در ایران زندگی می کنید و وکیلی که انتخاب می کنید فارسی زبان نباشد (حال یک وکیل آمریکایی باشد یا یک وکیل ایرانی – آمریکایی که نمی تواند فارسی صحبت کند) و یا با شرایطایران آشنا نباشد، احتمال اینکه تدارک مدارک و اطلاعات مورد نیاز برای پرونده با کیفیت خوبی انجام نشود بسیار زیاد خواهد بود. به این موضوع باید آشنایی با خصوصیات فرهنگی و آداب و رسوم را هم اضافه کرد که خیلی مهم است.


و پنجمین و آخرین نکته هم هزینه حق الوکاله است. گرفتن هزینه وکالت زیاد حتما نشانه تخصص و تجربه زیاد وکیل نیست. وکلایی هستند که اتفاقا هزینه وکالتشان کمتر از عرف معمول است و مدل بازاریابی آن ها به این صورت است که می خواهند با کم کردن هزینه وکالت تعداد بیشتری پرونده را به دفترشان جذب کنند. اگر صرفا از لحاظ هزینه به این موضوع نگاه کنیم، برای متقاضیان انتخاب این وکیل خوب است ولی نکته دیگری که باید به آن توجه کرد این است که وقتی تعداد پرونده های در دست اقدام بیشتر از ظرفیت زمان کاری وکیل باشد نگرانی کاهش کیفیت تکمیل پرونده ها و پی گیری مراحل آن بوجود می آید.

از سوی دیگر وکلای تازه کار و کم تجربه ای هم پیدا می شوند که با تعیین هزینه وکالت بالاتر از عرف معمول و با اعتماد به نفسی که از خود نشان می دهند سعی بر القای این موضوع دارند که کیفیت کار آنان بیشتر از دیگر وکلا است.

در ارتباط با هزینه وکالت باید این موضوعات را مدنظر داشته باشید: هزینه وکالت در اکثر نقاط دنیا بر اساس ساعات کار صرف شده روی موضوع وکالت است و این کار می تواند شامل نوشتن، خواندن، صحبت کردن،سفر کردن و .. باشد. نرخ دستمزد هر ساعت هم بر اساس عرف معمول نوع وکالت، تجربه وکیل و محل انجام وکالت تعیین می شود. در آمریکا و در موضوع امور مهاجرت به طور معمول وکلا بر اساس تجربه شان متوسط تعداد ساعتی برای انجام پرونده در نظر می گیرند و بر اساس آن نرخ ثابت (Flat Fee) برای انجام وکالت اعلام می کنند و موضوع وکالت و خدمتشان را در قبال مبلغ اعلام شده در قراردادشان توضیح می دهند.

توجه به خدمات مشتریان، پاسخگویی به سوالات و در دسترس بودن از مهم ترین عواملی است که وکلا و دفاتر آنان را از یکدیگر متمایز می کند. طی تماس های تلفنی و گفت و گو در مورد موضوع اخذ اقامت دائمی از طریق سرمایه گذاری، می توانید تا حدود زیادی به کیفیت خدمات مشتریان، نحوه پاسخگویی و میزان اطلاعات وکلا و مسئولین دفاترشان که پاسخگوی مشتریان هستند پی ببرید.


در حال حاضر هزینه انجام وکالت پرونده های EB-5 از ابتدا تا مرحله دریافت گرین کارت اولیه از سوی وکلای امور مهاجرت با تجربه و متخصص مبلغی بین 25 تا 30 هزار دلار اعلام می شود.


در صورتی که قصد دارید تا از طریق سرمایه گذاری EB-5 اقامت دائمی (گرین کارت) آمریکا را دریافت کنید و در انتخاب وکیل دچار تردید هستید، حتما فرم اشتراک ما را از طریق لینک زیر تکمیل کنید تا اطلاعات وکلایی که دارای تخصص و تجربه موفقی در ارتباط با ویزای سرمایه گذاری آمریکا دارند را در اختیارتان قرار دهیم.

 

تکمیل فرم اشتراک