سوالات متداول در ارتباط با ويزاي سرمايه گذاري EB-5

تعدادي از سوالات متداول و مشترک در زمينه ويزاي سرمايه گذاري به شرح زیر پاسخ داده شده است:


آيا مراکز منطقه ای كه سرمايه گذاري در آنها انجام مي شود از سوي دولت داراي مجوز فعاليت و تحت نظارت هستند؟

بله، اين موسسات از سوي اداره مهاجرت آمریکا (USCIS) مورد تاييد قرار گرفته اند.


مدت زمان دوره سرمايه گذاري در مرکز منطقه ای به منظور دريافت اقامت دائمي (گرین کارت) چقدر است؟

بستگی به مرکز منطقه ای انتخاب شده دارد و بطور معمول 5 تا 6 سال است.


آيا بازپرداخت اصل مبلغ سرمايه گذاري (000ر500 دلار) توسط شركت هاي سرمايه پذير تضمين مي شود؟

طبق قانون، سرمایه گذاری انجام شده به منظور دریافت اقامت دائمی می بایست تحت ریسک باشد. اين نوع سرمايه گذاري هم با انواع ديگر سرمايه گذاري تفاوتي ندارد و بر اساس قانون شرکت های سرمایه پذیر نمی توانند هيچگونه تضميني براي آن ارائه نمایند. از آنجا که سرمایه گذار این ریسک را می پذیرد تا سرمایه خود را به منظور رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال در یکی از این مراکز منطقه ای سرمایه گذاری کند، متقابلا دولت آمریکا نیز به وی و خانواده او مجوز اقامت دائمی اعطا می کند. به همین دلیل انتخاب درست مرکز منطقه ای می تواند ریسک سرمایه گذاری را تا حد زیادی کاهش دهد.


آيا سرمايه گذاري انجام شده مشمول سود (زیان) مي شود؟

بله و ميزان آن به سود (زیان) شركت سرمايه پذير بستگي دارد. تمامی این شرکت ها دارای برنامه و بودجه و برآوردهای مالی هستند و طبیعی است که توقع کسب سود دارند. معمولا پیش بینی سود مشارکت در پروژه در زمان عقد قرارداد از سوی مرکز منطقه ای در اختیار سرمایه گذار قرار می گیرد. گزارش وضعيت مالي پروژه ها در دوره هاي زمانی مشخص (معمولا سه ماهه) برای اطلاع سرمايه گذاران ارسال می شود.


آيا كل مبلغ سرمايه گذاري (000ر500 دلار) مي بايست به صورت يكجا پرداخت شود يا بصورت چند مرحله اي هم امكانپذير است؟

مبلغ 000ر500 دلار در چند مرحله قابل ارسال است، اما كل مبلغ مي بايد قبل از تسليم كردن مدارك مربوطه به اداره مهاجرت، به حساب معين شده واريز شده باشد.


آيا با انجام سرمايه گذاري از سوي متقاضي، همسر و فرزندان مجرد زير 21 سال آنان همزمان با متقاضي حائز شرايط دريافت ويزا خواهند شد يا منوط به مراحل بعدي و زمانبر خواهد بود؟

تمامي اعضاي خانواده در يك زمان براي مصاحبه به يكي از كنسولگري هاي ايالات متحده براي مصاحبه مراجعه مي كنند و ويزاي مهاجرتي آنان با هم صادر مي شود.


آيا اگر در يك خانواده فرزند يا فرزندان مجرد بالاي 21 سال وجود داشته باشند، هيچ راهي براي صدور ويزاي آنان از طريق ويزاي سرمايه گذاري والدين وجود ندارد؟

خير، آنها مي توانند بطور جداگانه و مستقل براي دريافت ويزا اقدام كنند و يا والدين آنها در آينده بعنوان دارنده كارت سبز و بر اساس قوانين مربوطه براي فرزندان مجرد بالاي 21 سال درخواست ويزا نمايند.


در صورت صدور ويزاي سرمايه گذاري و عزيمت سرمايه گذار و خانواده به امريكا، آنان اجازه كار ، استخدام و يا راه اندازي كسب و كار ديگري خواهند داشت؟

بله، هر دارنده مجوز اقامت دائمي (گرین کارت) مجاز به كار كردن، راه اندازي كسب و كار، تحصيل در مراكز آموزشي، خريد مستغلات و ... در تمامی ایالت ها بر اساس قوانين حاکم است.


ديگر هزينه هاي مرتبط با ويزاي سرمايه گذاري به چه ميزان است ؟ اعم از حق الوكاله، كارمزد مراكز منطقه ای وکارمزدهای دولت.

هزینه اداری مراكز منطقه ای متناسب با نوع فعاليت شان متفاوت است. به طور معمول هزینه اداری مراکز منطقه ای 45 تا 50 هزار دلار است. هزینه وکالت هم بستگی به تخصص و تجربه وکیل دارد ولی معمولا بهترین وکلای امور مهاجرت در زمینه ویزای سرمایه گذاری، حق الوکاله ای در حدود 25 تا 30 هزار دلار دریافت می کنند. هزینه اداره مهاجرت برای پرونده گرین کارت اولیه مبلغ 1500 دلار به ازای هر خانواده و هزینه های مربوط به صدور ویزا و گرین کارت مبلغ 569 دلار به ازای هر یک از اعضای خانواده است. به همین دلیل مجموع هزینه های مرتبط از ابتدا تا زمان دریافت کارت سبز اولیه را می توان بین 70 تا 80 هزار دلار برآورد کرد. رقم دقیق تر آن پس از انتخاب مرکز منطقه ای و وکیل مهاجرت قابل تخمین خواهد بود که در قراردادهای فی مابین به طور روشن ذکر می شود.