متقاضیان ساکن ایران

بر اساس آمار وزارت امور خارجه ایالات متحده، ایران طی سه سال گذشته (از سال 2011) جزو 5 کشور برتر در فهرست دریافت کنندگان اقامت دائمی از طریق سرمایه گذاری در مرکز منطقه ای (Regional Center) بوده است. نکته حائز اهمیت دیگر، نرخ رشد تعداد ویزاهای صادر شده است که نمایانگر آن است که تعداد متقاضیان ایرانی هر ساله به بیش از 2 برابر نسبت به سال قبل افزایش یافته و پیش بینی می شود همین روند در سال جاری نیز ادامه یابد.

دلایل استقبال روز افزون ایرانیان از این روش مهاجرت چیست؟

1- به طور حتم اولین و محکم ترین عامل، علاقه ذاتی اغلب ایرانیان به زندگی در آمریکا است. فرصت زندگی در کشوری آزاد با موقعیت های ممتاز و امکان تحصیل فرزندان در بهترین موسسات آموزشی جهان، انگیزه ای بسیار قوی برای مهاجرت به آمریکا است

2- این روش، از کوتاه ترین راه های مهاجرت یک خانواده به ایالات متحده است.

3- تحریم های بین المللی، شرایط نامطلوب اقتصاد داخلی و افزایش تورم باعث رشد تصاعدی نرخ برابری ارزهای خارجی با ریال ایران شده است و طبیعی است که در چنین شرایطی، صاحبان سرمایه به دنبال راهی برای محافظت از سرمایه خود بوده که تبدیل به پول با پشتوانه قوی، از جمله این راه ها است. به طور مثال، ارزش سرمایه آن گروه از متقاضیان ایرانی که تا قبل از اواخر دسامبر 2011 به دلار تبدیل شده و به منظور اخذ اقامت دائمی به آمریکا منتقل گردیده است، به نرخ ریال ایران در حال حاضر 2 برابر شده است! نگرانی از ادامه این روند، از دیگر انگیزه های سرمایه داران ایرانی برای انتقال بخشی از نقدینگی شان به محیط اقتصادی با ثبات تر است.

4- به دلیل شرایط بین المللی و مناسبات سیاسی، دریافت ویزا و بازدید اتباع ایران از سایر کشورها بخصوص کشورهای غربی بسیار سخت شده است. حال آنکه بدست آوردن شرایط اقامت دائمی و پس از آن اخذ تابعیت ایالات متحده، آنان را قادر می سازد تا آزادانه به اغلب کشورهای جهان سفر کرده و از مزایای موجود برای شهروندان آمریکائی بهره مند شوند.

5- به صرفه بودن انتخاب مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در مرکز منطقه ای (Regional Center) نسبت به سایر روش های مهاجرتی از طریق سرمایه گذاری در آمریکا و یا دیگر کشورها، از دیگر عوامل موثر در استقبال ایرانیان بوده است. طی چند سال گذشته، کانادا از جمله کشورهای مدنظر ایرانیان برای مهاجرت از طریق سرماه گذاری بوده که اخیرا بنابه دلایلی از جمله افزایش میزان سرمایه گذاری لازم، طولانی شدن مراحل رسیدگی به پرونده ها و توقف به دلیل تحریم های اقتصادی بر علیه ایران، جذابیت آن کاهش یافته و باعث چرخش توجه سرمایه گذاران ایرانی به سوی آمریکا شده است.

موارد ویژه در پرونده متقاضیان ایرانی

شرایط اقتصاد داخلی و سیستم اداری ایران از یک سو و فضای فعلی حاکم بر مناسبات بین المللی از سوی دیگر باعث گردیده تا پرونده متقاضیان ایرانی از لحاظ محتوا و مراحل، تفاوت های مهمی با دیگر متقاضیان از سایر کشورها داشته باشد.

به دلیل سیستم اداری شکل گرفته در ایران و دشواری در تامین، جمع آوری و ارائه اسناد و مدارک مورد نیاز، اثبات قانونی بودن منبع تامین سرمایه و انتقال قانونی آن به دلیل اثرات ناشی از تحریم های اقتصادی به موضوعی بسیار حساس و ظریف تبدیل شده است. به همین دلیل،   استفاده از خدمات مشاور با تجربه و آشنا با شرایط ایران و همچنین وکیل مهاجرت متخصص، نقش مهمی در موفقیت پرونده خواهد داشت.