کجا سرمایه گذاری کنم؟

یکی از اصلی ترین و مهم ترین سوالاتی که برای متقاضیان ویزای سرمایه گذاری EB-5 وجود دارد این است که در کدام مرکز منطقه ای باید سرمایه گذاری کنم؟ پاسخ این سوال به عوامل و پارامترهای زیادی بستگی دارد. در حال حاضر بیش از 440 مرکز منطقه ای در آمریکا وجود دارد که همگی از اداره مهاجرت، مجوز فعالیت و پذیرش سرمایه برای شرکت در برنامه ویزای سرمایه گذاری EB-5 را دریافت کرده اند. انتخاب یک شرکت از میان این تعداد زیاد، کار مشکلی است. برای یک  انتخاب صحیح، لازم است اطلاعات دقیق و مشخصی را از مراکز منطقه ای مورد نظر بدست آورده و ضمن مقایسه ، آنها را با شرایط سرمایه گذار تطبیق داد.

موضوع فعالیت

به طور مثال طی چند سال اخیر، یکی از مراکز منطقه ای که تاریخچه و عملکرد خوبی در اجرای موفقیت آمیز پروژه های EB-5 داشته است، پروژه ای را برای سرمایه گذاری در دست اجرا دارد که موضوع فعالیت آن تاکستان (مزرعه انگور) و کارخانه تولید شراب در کنار آن است. این پروژه به دلیل شرایط  اقتصادی اش، از سوی بسیاری از سرمایه گذاران از کشورهای گوناگون، مناسب تشخیص داده شده ولی برای گروهی از هموطنان ایرانی ما بدلیل الزامات و ملاخظات شرعی، سرمایه گذاری در چنین صنعتی مورد اشکال و غیر قابل انجام است.

ایجاد شغل

اگر چه با سرمایه گذاری در هر مرکز منطقه ای دارای مجوز، سرمایه گذار و خانواده او گرین کارت دریافت می کنند، ولی این گرین کارت، موقت و دارای اعتبار 2 ساله است. تبدیل گرین کارت موقت به گرین کارت دائم (بعد از 2 سال) منوط به حفظ شرایط سرمایه گذاری از سوی متقاضی و ایجاد شغل های مورد نیاز توسط مرکز منطقه ای است. ممکن است یک مرکز منطقه ای پروژه ای داشته باشد که در ابتدا خوب دیده شود ولی طی 2 سال  نتوانسته باشد به تعداد کافی شغل ایجاد کرده باشد و بدین ترتیب پرونده گرین کارت سرمایه گذاران در پروژه برای تبدیل به گرین کارت دائمی (مرحله I-829) با مشکل روبرو شود. پس دقت در وضعیت پروژه، مطالعات انجام شده، مدل ایجاد شغل و دیگر پارامترهای مهم می تواند ریسک مرتبط با دریافت گرین کارت دائمی را تا حد قابل توجهی کاهش دهد.

امنیت بازگشت سرمایه

یکی دیگر از موضوعات مهمی که در بررسی شرایط مراکز منطقه ای باید مورد ارزیابی قرار بگیرد، وضعیت بازگشت سرمایه است. اینکه مبلغ 500 هزار دلاری که قرار است برای مدت 5 یا 6 سال در مرکز منطقه ای سرمایه گذاری شود، تا چه میزان امن خواهد بود و احتمال بازگت اصل سرمایه به چه میزان است؟ همچنین آیا می توان دریافت سودی برای دوره سرمایه گذاری هم انتظار داشت ؟

نحوه خروج سرمایه

به طور معمول هر مرکز منطقه ای بر اساس سیاست های خود و شرایط پروژه، استراتژی مشخصی برای بازگرداندن سرمایه سرمایه گذاران دارد. لازم است این استراتژی به طور دقیق مورد بررسی قرار بگیرد. اینکه چگونه سرمایه گذار می تواند در پایان دوره سرمایه گذاری، پول خود را پس بگیرد و آیا از مجموعه سرمایه گذاران فعلی، کسی به مرحله بازپس گرفتن سرمایه خود رسیده است؟

انواع مراکز منطقه ای

مراکز منطقه ای از لحاظ ماهیت و ساختار فعالیت شان، به 2 نوع  تقسیم می شوند:

1-     سرمایه گذاری به صورت اعطای تسهیلات (Loan Based)

2-     سرمایه گذاری به صورت خرید سهام (Equity Based)

هر یک از این 2 نوع، مزایا و محدودیت هایی دارند که قابل بحث است. نباید فراموش کرد که مراکز منطقه ای به دنبال جذب سرمایه بیشتر برای پروژه هایشان هستند و دائما برای این کار، با یکدیگر رقابت می کنند و به همین دلیل، برخی از آنان با تاکید بیشتر بر روی نکات مثبت،  ذکر مزایا و چشم اندازهای زیبای پروژه، نکات منفی و محدودیت ها را به آن اندازه برای متقاضیان روشن نمی سازند.

EB-5 Farsi با پرهیز وابستگی به مرکز منطقه ای خاص، استقلال خود را حفظ نموده و بر اساس حفظ منافع سرمایه گذار، رابطه همکاری با مراکز منطقه ای مورد نظر سرمایه گذار را تعریف می کند و سعی خواهد کرد بعنوان مشاوری امین، با دریافت و بررسی اطلاعات مورد نیاز، سرمایه گذار را برای انتخاب هر چه بهتر، تجهیز کند.

اگر هنوز به جمع مشترکین و خانواده بزرگ  EB-5 Farsi نپیوسته اید، کافی است فرم زیر را تکمیل کنید. ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس خواهیم گرفت تا با کمال میل اطلاعات مورد نیاز را در اختیارتان قرار دهیم. خدمات مشاوره ما  کاملا رایگان است .

در صورت وجود هرگونه سوال می توانید با دفتر ما از طریق پست الکترونیکی info@eb5farsi.com   تماس حاصل فرمائید.

تکمیل فرم اشتراک